Odwołanie Kanadyjczyka Mohameda Ahmeda zostało odrzucone po tym, jak potknął się podczas kwalifikacji do biegu na 5000 metrów mężczyzn na Igrzyskach Olimpijskich

Apelacja kanadyjskiego biegacza Mohameda Ahmeda została odrzucona w środę wkrótce po tym, jak srebrny medalista olimpijski w biegu na 5000 metrów mężczyzn potknął się pod koniec kwalifikacji pierwszej rundy w Paryżu.

Ahmed, który przez większą część wyścigu był uwięziony, zjechał z toru około 600 metrów przed metą, ale zderzył się z grupą biegaczy i spadł około 50 metrów przed startem ostatniego okrążenia. Widziano go, jak utykał i krzywił się po opuszczeniu toru na Stade de France.

„Ludzie wywierali na mnie dużą presję, ale myślałem, że nie poddaję się” – powiedział Ahmed CBC Sports kilka minut po wyścigu, w którym wzięło udział 20 zawodników, a czterech innych upadło na torze. „Prawdopodobnie postawiłem się w okropnej sytuacji [on the rail]Wykonywałem ruch. Zjadłem mocno. [Frenchman] Hugo [Hay] Uderzył mnie od tyłu.

„Nie wiem, co się stanie [with an appeal] Ale to jest do bani.

Chwilę po wyścigu analityk sportowy CBC Dave Moorcroft nie był pewien, czy Ahmedowi uda się spełnić jego apel.

Powiedział: „Jestem pesymistą, ale czuję, że musi przystąpić do meczu z pełnym przekonaniem, ponieważ finałowy mecz bez Mohameda będzie wielkim wstydem”.

Zobacz, jak Ahmed potknął się i wypadł z biegu na 5000 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu:

Mohamed Ahmed upada przed ostatnim okrążeniem biegu na 5000 metrów i nie awansuje do finału

Mohamed Ahmed upada na ziemię podczas pierwszej rundy biegu na 5000 m mężczyzn w Paryżu w 2024 r. Kanadyjczyk Thomas Farvad zapewnia sobie miejsce w finale.

„Nie można wygrać odwołania tylko dlatego, że zdobyłeś srebrny medal na igrzyskach olimpijskich. Aby sportowiec znalazł się na krótkiej liście, musi istnieć kontekst. [in the next race].

„Czy jego moh go powstrzymywał? [in his progress] A może to była podróż? Być może kontekstem jest fakt, że jest ich tak wiele [athletes] „W takim upale” – kontynuował Moorcroft, który w 1982 r. ustanowił rekord świata na 1500 m z czasem 13:00,41. „Trudno sobie wyobrazić, a Moorcroft prawdopodobnie zdaje sobie sprawę, że to wezwanie będzie większym wyzwaniem niż sam wyścig.

READ  Kanadyjczyk Leonard Miller jest gotowy na podbój poziomu NBA - Sportsnet.ca

Pozostała czwórka, która odpadła, awansuje do finału, który po ocenie sędziego odbędzie się w sobotę o 13:50 ET.

Obejrzane Ahmed rozmawia z CBC Sports o przyczynie upadku:

Mohamed Ahmed opowiada o swoim upadku w biegu na 5000 metrów i liczy na pomyślne rozpatrzenie apelacji

Kanadyjczyk Mohamed Ahmed opisuje okoliczności upadku w biegu na 5000 m mężczyzn w Paryżu w 2024 r. Ahmed zapowiada, że ​​złoży odwołanie od tej decyzji, ale okaże się ona bezskuteczna

Brytyjczyk George Mills, który brał udział w incydencie z udziałem czterech mężczyzn, popychał Haya po wyścigu.

„Wszyscy spadaliśmy jak kręgle. Na zewnątrz wyglądało to szalenie” – powiedział.

„Na ostatnim okrążeniu wśliznąłem się do środka i właśnie tam chciałem być. Wiedziałem, że na prostej otworzy się przerwa i wtedy nagle byłem gotowy, aby dodać gazu „bum”, upadłem na ziemię.

Zanim Ahmed odzyskał równowagę, reszta zawodników była już daleko przed nim.

Najlepsi biegacze ukończyli wyścig w niesamowitym czasie 55,47 sekundy, a Norweg Narvi Gilge Nordas zwyciężył z czasem 14:06,16 sekundy przed Etiopczykiem Hagosem Gebrehiwetem (14:08,18). Ahmed, który bierze udział w igrzyskach olimpijskich po raz czwarty, uplasował się na 16. miejscu na 19 zawodników w swojej grupie z czasem 14:15,76 sekundy.

Nie awansując do finału, Ahmed stracił szansę na rywalizację o swój pierwszy złoty medal olimpijski ze słabą pozycją.

Joshua Cheptegei, który trzy lata temu pokonał Kanadyjczyka w Tokio o złoto, wycofał się z biegu na 5000 metrów na tych igrzyskach olimpijskich, powołując się na skrajne zmęczenie podczas regeneracji po biegu na 10 000 metrów mężczyzn, który wygrał 2 sierpnia.

Ahmed osiąga swój najlepszy wynik w sezonie w finale biegu na 10 000 m

Jego ugandyjski rodak Jacob Kiplimo, który w zeszłym tygodniu zajął ósme miejsce na 10 000 m, również wycofał się z finału biegu na 5000 m. Kiplimo zajął piąte miejsce w finale Igrzysk Olimpijskich w 2021 roku.

READ  The Mets ponownie podpisali dwuletni kontrakt z Adamem Ottavino

We Francji Ahmed w biegu na 10 000 m na dystansie 34–100 m uzyskał najlepszy czas w tym sezonie z czasem 26:43,79 i zdobył brązowy medal, który powędrował do pochodzącego z Calgary Granta Fishera z Michigan.

Ahmed utrzymał pierwsze i drugie miejsce na kilka okrążeń przed końcem, ale na ostatnim etapie został z tyłu.

„Szczerze mówiąc, nie żałuję, myślę, że pobiegłem bardzo dobrze” – powiedział Heroux po wyścigu.

Ahmed powiedział później reporterom: „Biegałem najlepiej, jak mogłem. Wykonywałem każdy ruch i czułem się naprawdę dobrze. Za każdym razem, gdy kazałem mojemu ciału się poruszyć, reagowało ono naprawdę dobrze”.

W swoim debiucie olimpijskim Thomas Fafard z Repentigny w Quebecu zajął ósme i ostatnie miejsce w kwalifikacjach do finału, osiągając czas 14:09,37 w wolnym wyścigu.

„Byłem pewien, że moja sprawność fizyczna jest dobra, ale upał był naprawdę intensywny” – powiedział Fafard, zauważając, że przy dużym wysiłku można było zakwalifikować się do finału.

„[My coach] Feliks [Antoine-Lapointe] Powiedział mi to bez względu na wszystko [I needed] „Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby dotrzeć do mety, ponieważ nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Mieliśmy świetny przykład, że wszystko może się zdarzyć”.

Podczas niedawnych zawodów olimpijskich w Montrealu drugie miejsce 25-latka za Ahmedem było jego pierwszym wyścigiem w karierze Brooksa w roli profesjonalisty. Jego życiowy rekord to 13:05,07, który ustanowił 7 maja w Brukseli.

Czasami podczas środowego wyścigu Fafard i Ahmed jechali obok siebie, krok za krokiem.

Obejrzane Ten kamerzysta uchwycił to na torze w środku biegów na 5000 m:

Kamerzysta został przyłapany na torze w trakcie eliminacji na 5000 metrów podczas igrzysk olimpijskich

Na cztery okrążenia przed drugą rundą biegu na 5000 metrów mężczyzn widziano operatora kamery przechodzącego przez tor, co zmusiło biegaczy do unikania go.