Gaudreau jest rekordzistą punktacji Stanów Zjednoczonych

Johnny Gaudreau napisał na nowo historię amerykańskiego hokeja, zdobywając 43 punkty w Mistrzostwach Świata IIHF. To właśnie czyni go lepszym od Patricka Kane’a na liście najlepszych strzelców wszech czasów w swoim kraju. Co więcej, jego 30 asyst to kolejny rekord wszechczasów, o jeden lepszy od wyniku Kane’a.

Rozpoczął niedzielny mecz z 38 punktami, cztery punkty mniej od historycznego wyniku Kane’a. Kwartet pomocników zremisował, a w połowie trzeciej tercji strzelił 10. gola dla Ameryki przeciwko Kazachstanowi, ustanawiając tym samym rekord kraju.

„To niesamowite. Dowiedziałem się zaraz po meczu” – powiedział Gaudreau. „To naprawdę wyjątkowe i jestem bardzo zaszczycony, że mogę grać dla USA. Za każdym razem, gdy mam okazję tu przyjechać, jest to prawdziwy zaszczyt. Wiele zawdzięczam moim kolegom z drużyny”.

Najważniejszy moment nastąpił po 50 minutach. Kazachstan stracił krążek, a Amerykanie szybko wrócili na lód w akcji dwa na jednego. Matt Boldy bezinteresownie podał piłkę swojemu koledze z drużyny, ustanawiając rekord swoim uderzeniem nad Antonem Szutowem.

To nie było jedyne osiągnięcie w niedzielnym meczu z Kazachstanem, który pokonał 10:1. Brock Nelson wyrównał rekord sprzed 75 lat, strzelając swojego 19. gola w World Series dla drużyny USA. Nelson dzieli pierwsze miejsce z Brucem Matherem, który strzelił 19 goli na turnieju w 1949 r. Buzz Johnson strzelił także 19 goli dla swojego kraju w latach pięćdziesiątych.

Gol Nelsona, który odbił odbicie strzału Matta Boldy’ego, był jednym z najważniejszych momentów dominującego występu Amerykanów. Brady Tkachuk strzelił hat-tricka, a Poldy cieszył się sześciopunktowym meczem. Po drugiej stronie drabinki doświadczeń mistrz świata juniorów Gavin Brindley strzelił swojego pierwszego gola dla seniorskiej drużyny narodowej.

Podobnie jak Gaudreau, Nelson zadebiutował w Mistrzostwach Świata seniorów w 2014 roku i często wracał na arenę międzynarodową. W czasach, gdy nie każdy zawodnik szybko reaguje na wezwanie pod koniec długiego sezonu, nie ma on wątpliwości co do wartości World Series.

READ  Ducks GM Murray, trener Eakens powraca po ponurym sezonie

„To ważny turniej” – powiedział. „Być może w domu nie panuje już taki sam szum, ale wciąż mamy wystarczająco dużo dobrych graczy, którzy przychodzą tutaj i chcemy zdobyć złoty medal. Nie można temu zaprzeczyć i każdy, kto tu przychodzi, chce tego wygrać.

„Wygraliśmy to tylko raz i było to w latach trzydziestych XX wieku, więc chcielibyśmy coś jeszcze dodać. Bardzo dbamy o nasz hokej”.

W trudnym dla kazachstańskiego meczu Poldi otworzył wynik już w piątej minucie, po tym jak piłka odbiła się od Nelsona od słupka. Pierwsza gra w przewadze trwała zaledwie osiem sekund, zanim Tkachuk trafił do siatki. Potem przyszedł rekordowy gol Nelsona i kolejny szybki gol Tkachuka, który po pierwszej przerwie dał wynik 4:0.

Kazachstan miał trudności z przystosowaniem się do tempa i precyzji amerykańskiego ataku. Bramkarz Nikita Boyarkin oddał w pierwszej kwarcie 20 strzałów, co pozwoliło Amerykanom ugruntować swoją reputację lidera strzeleckiego turnieju (230 strzałów celnych przed dzisiejszym meczem). Nomad z Astany, który na początku tego roku pomógł swojemu klubowi zdobyć Puchar Konfederacji, dzielnie się starał, ale często jego obrona była zagrożona.

Środkowa rama była kontynuowana w tym samym duchu. Najważniejszy moment dla Brindleya nastąpił o 21:39 po rzadkiej błędnej ocenie Boyarkina. Odbił strzał Matta Kessela, stracił krążek i zobaczył, jak młody skrzydłowy strzela krążkiem i zdobywa bramkę. Potem padł trzeci gol w grze w przewadze i trzecie podanie do Gaudreau, a Boldy strzelił drugiego gola. Boyarkin wykonał świetną robotę, umieszczając rękawicę za strzałem, ale analiza wideo pokazała, że ​​jego ręka była za linią. W połowie sesji Luke Kunin dodał siódmego gola, gdy Stany Zjednoczone włączyły tempomat.

Kazachstan zmienił bramkarza na początku trzeciej tercji, a Boyarkin dostał zasłużoną przerwę po oddaniu 45 strzałów w 40 minut. Ale nie było ulgi po amerykańskim ataku. Czwarta asysta Gaudreau w meczu pomogła Tkachukowi skompletować hat-tricka i objąć zdecydowane prowadzenie w punktacji turniejowej z 11 punktami. Dwadzieścia sekund później Kevin Hayes podwyższył na 9:0.

READ  Po absolutnej perełce Striplinga nietoperze Blue Jays w końcu wybuchły, aby zdobyć ogromną wygraną

Niewiele było oznak kazachskiego ataku, chociaż amerykański bramkarz Alexander Nedeljovich znakomicie obronił strzał Nikity Michaelisa na początku trzeciej tercji. Jednak największą radość popołudnia w Ostrawie wywołał honorowy gol Alikhan Omerbekov w 47. minucie. Znakomicie wykorzystał strzał Artema Korolowa, który zablokował Nedeljkovicia.

„Ten amerykański zespół jest bardzo szybki, bardzo fizyczny i bardzo duży” – powiedział Dmitry Preuss z Kazachstanu. „Nauka gry przeciwko nim i studiowanie tego, co robią, jest bardzo ważne dla mojego rozwoju i rozwoju naszego narodu.

„Staram się uczyć z takich gier tylko dobrych rzeczy”.

Gaudreau miał ostatnie słowo w sprawie swojego historycznego gola, przypieczętowując zwycięstwo, które przybliżyło Team USA do potwierdzenia kwalifikacji do ćwierćfinału. Tymczasem dla Kazachstanu poniedziałkowy turniej zamieni się w walkę o przetrwanie z Polską.