Edmonton Oilers przejmują kontrolę nad trzecim meczem, a potem wszystko odrzucają

Treść artykułu

Pewnego wieczoru, gdy Oilers i Stars na zmianę skopali sobie tyłki na całym Rogers Place, to Edmonton nadstawił drugi policzek.

Trzeci mecz finału Konferencji Zachodniej był dla Oilers porażką, a prowadzenie 2:0 w pierwszej przerwie zamieniło się w porażkę 5:3 przed końcową syreną.

Mecz pełen dramatycznych zmian dynamiki, który trwał od wybuchu Oilers po upadek Oilers w trzeciej tercji, został na dobre przerwany dzięki rzuceniu za trzy punkty Jasona Robertsona na osiem minut przed końcem trzeciej tercji.

Pusta bramka przypieczętowała zwycięstwo i dała Dallas prowadzenie 2-1.

„Mieliśmy naprawdę dobry start i nie jestem pewien, skąd wzięło się te 10 czy 15 minut” – powiedział kapitan Oilers Connor McDavid, który strzelił gola i asystował w pierwszej połowie 2:0. „Ale jest tak samo źle, jak w fazie play-off.

„Daliśmy im szansę na powrót do gry. Kiedy wróciliśmy, aby zremisować, nie mogliśmy znaleźć sposobu”.

Edmonton całkowicie zdominował pierwszą kwartę, Dallas strzelił trzy gole z rzędu w drugiej tercji, a po remisie 3:3 w trzeciej tercji Edmonton wyszedł na prowadzenie.

„W play-offach chodzi o zmiany dynamiki, a kiedy jej nie masz, musisz ją odzyskać” – powiedział McDavid. „Oczywiście nie robiliśmy tego przez większą część drugiej połowy.

„Oni weszli o kilka poziomów w górę, a my zeszliśmy kilka poziomów w dół i wyraźnie widać różnicę. Zdecydowanie można wyczuć rosnący poziom ich pilności i desperacji, a my nie dorównaliśmy temu. Pozwoliliśmy jednemu z nich uciec”.

Będąc dobrą drużyną w trzeciej kwarcie sezonu zasadniczego, Oilers mają obecnie bilans 0-4 po remisie po dwóch okresach w fazie play-off, wliczając w to kolejne porażki w tej serii.

„To było bardzo podobne do trzeciej części meczu nr 2” – powiedział McDavid. „Bliższa inspekcja i oni znaleźli sposób na zdobycie jednego, a my nie. Udało nam się zmniejszyć różnicę (do 3-3), ale znowu nie znaleźliśmy sposobu.

Zwycięstwo w trzecim meczu może oznaczać coś więcej niż tylko jedną grę prowadzenia w serii. Kiedy drużyna grająca do trzech zwycięstw remisuje 1:1, drużyna, która wygra trzecią partię, w 66% przypadków wygrywa serię. Kiedy ta seria jest finałem konferencji, odsetek ten wzrasta do 76.

Gwiazdy Oilers McDavid
Connor McDavid (97) z Edmonton Oilers pokonuje bramkarza Dallas Stars Jake’a Oettingera (29) i zdobywa drugiego gola dla Oilers w pierwszej fazie play-offów NHL na Rogers Place w Edmonton, poniedziałek, 27 maja 2024 r. Zdjęcie: David Bloom Fotografia autorstwa Davida Blooma /David Bloom/Postmedia

Nie jest to wielki zwycięzca

Zwycięski gol w Dallas nie był zbyt przyjemny, ponieważ Robertson strzelił gola zza siatki, jednym strzałem minął bramkarza Oilers Stuarta Skinnera.

„Myślałem, że strzeli pięć dołków, więc zszedłem na dół, a on kazał mi ugryźć” – powiedział Skinner. „Podszedł i ode mnie odbił. Dałem z siebie wszystko, biorąc pod uwagę prędkość, jaka panowała w tej sytuacji, ale Robertson był w stanie wykonać świetne zagranie. Muszę to uratować”.

Skinner zatrzymał także ucieczkę, która w drugiej połowie doprowadziłaby do wyniku 4:2 i wykonał kilka innych kluczowych obron w wieczór pełen mieszanych emocji.

Powiedział: „Oczywiście czwarty gol tak wygląda, ale ogólnie myślę, że rozegrałem dobry mecz”. „Ale nie można stracić czterech bramek, zwłaszcza przeciwko Dallas Stars, biorąc pod uwagę, jak dobra jest ich obrona. Najważniejsze jest to, że nie mogę stracić tak wielu bramek”.

READ  Nugent-Hopkins zdobywa 100 punktów, a Oilers wygrywają – Sportsnet.ca

Connor McDavid (97 l.) z Edmonton Oilers świętuje zdobycie gola przeciwko Dallas Stars w pierwszej fazie play-offów NHL na Rogers Place w Edmonton, poniedziałek, 27 maja 2024 r. Zdjęcie: David Bloom Fotografia autorstwa Davida Blooma /David Bloom/Postmedia

Spadające gwiazdy

Edmonton utrzymał Dallas w napięciu po pierwszej kwarcie, w której dominowali od początku do końca (w próbach oddania strzału było 29-9), ale w drugiej połowie pozwolili im odejść. To jest ta część, która boli najbardziej.

Dallas zniszczyło Edmonton w drugiej połowie, pokonując ich 15-0 do połowy i strzelając trzy gole w 3:33 i objęło prowadzenie. Dwa gole Robertstona obok pierwszej linii Edmontona i kolejny gola Wyatta Johnstona wywróciły wieczór do góry nogami.

„Odpuściliśmy trochę gaz, ale kiedy zaczęli się toczyć, jechali dalej” – powiedział Skinner. „Kiedy nabrali rozpędu, po prostu patrzyliśmy, jak wykonują swoją pracę. Przez większą część drugiej połowy pozwoliliśmy im robić, co chcieli”.

Oilers Stars Skinner
Bramkarz Edmonton Oilers Stuart Skinner (74 l.) broni drużynę Dallas Stars podczas drugiej fazy play-offów NHL na stadionie Rogers Place w Edmonton, poniedziałek, 27 maja 2024 r. Zdjęcie: David Bloom Fotografia autorstwa Davida Blooma /David Bloom/Postmedia

Wszystkie poprawne ruchy

Po powrocie Henrique po kontuzji w drugim meczu przeciwko Vancouver trener Kris Knoblauch podjął dość oczywistą decyzję o zastąpieniu go Brianem McLeodem.

Trzecią linią Edmontona stała się InvisiLine, bez żadnych bramek do zdobycia przez całe play-offy, a McLeod, poza tym, że w ciągu ubiegłych dwóch lat zaliczył zaledwie pięć asyst w 26 meczach play-off, nie poprawił wyniku w pozostałej części meczu intensywność. Z okresu po sezonie.

Rzeczywiście, w swoim pierwszym meczu po powrocie do składu Henrique wszedł na twardy kort i 52 sekundy przed drugą przerwą strzelił oszałamiającego gola, co doprowadziło do remisu.

• Te dwa punkty dają McDavidowi 100 punktów w 64 meczach play-off i zajmują czwarte miejsce na liście NHL za Wayne’em Gretzky’m (46 meczów), Mario Lemieux (50) i Leonem Draisaitlem (60).

• Gra w przewadze Edmontona przeżywa rzadki i zaskakujący kryzys. Nie udało jej się pozyskać pary nieletnich i w ostatnich sześciu meczach uzyskała wynik 0 na 5 w serii i 1 na 15.

• Gwiazdy odzyskały Rope Hintza po opuszczeniu dwóch pierwszych meczów z powodu kontuzji, a on także dał o sobie znać, asystując przy dwóch bramkach Robertsona.

E-mail: [email protected]